Pełzający kryzys? Inflacja? Rosnące koszty operacyjne? A może by tak rzucić to wszystko i wyjechać w regiony?
1. Oszczędności
Miasta regionalne to zdecydowanie niższe koszty operacyjne w porównaniu z Warszawą. Obejmuje to niższe stawki czynszu, koszty mediów i wynagrodzenia.
Dla porównania – wysokiej jakości powierzchnie biurowe, zlokalizowane w Łódzkim Śródmieściu to dzisiaj stawki na poziomie 13,50 – 14,00 euro (React – ECHO Investment, Symetris Business Park – EPP Poland, Brama Miasta – Skanska) podczas gdy koszt metra kwadratowego porównywalnej jakości biur w Warszawie to średnio o kilkanaście euro więcej.
2. Dostępność kadry
„Regiony” mogą pochwalić się stale rosnącą pulą wykwalifikowanej kadry specjalistów, szczególnie w sektorach takich jak IT, finanse i usługi wspólne. Ośrodki uniwersyteckie w miastach wojewódzkich są kuźniami wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej, co dla firm wiążących swoją przyszłość z regionami oznacza większą dostępność pracowników, mniejszą konkurencyjność rynku pracy i potencjalnie niższe koszty zatrudnienia.
Według najnowszego raportu Motife, liczba absolwentów kierunków IT w miastach regionalnych to: 2.550 (Kraków), 1.800 (Wrocław), 1.600 (Katowice), 1.500 (Poznań), 1.050 (Łódź). Dla znacznie większego rynku pracy w Warszawie to 2.800.
3. Jakość życia
Miasta regionalne oferują często wysoką jakość życia i ‘normalność’, za którą tęskni dzisiaj tak wielu z nas. Oferta relokacji do biura w regionach może być atrakcyjną propozycją dla pracowników poszukujących balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Dla zatrudnionych może to być szansa na odmianę, zwiększenie zadowolenia z pracy i satysfakcji z życia. Dla pracodawcy – dobry sposób na poprawę retencji.
Według rankingu Business Insider Polska to nie Warszawa jest najlepszym miejscem do życia. Ba! Stolica nie znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce tego zestawienia. W czołówce są Poznań, Katowice i Opole, Wrocław i Olsztyn.
4. Infrastruktura
Większość miast regionalnych w Polsce konsekwentnie inwestuje w rozwój swojej infrastruktury. Poprawiają się transport i komunikacja ale przybywa również prywatnych inwestycji, takich jak nowoczesne parki biurowe. Wpływa to na poprawę komunikacji, komfort operacyjny i zapewnia optymalne warunki rozwoju dla firm i ich pracowników.
W tej kategorii bezsprzecznym liderem od lat jest Warszawa. Ale konkurencja nie śpi i stolica może już wkrótce poczuć oddech rywali na karku. Jak wynika z raportu Polskie Miasta Przyszłości 2050 przygotowanego przez Saint-Gobain, pretendentami do roli lidera są kolejno Wrocław, Katowice, Poznań i Gdańsk.
5. Wsparcie rządowe
Władze lokalne w miastach regionalnych często oferują zachęty i programy wsparcia w celu przyciągnięcia firm. Są to m.in. ulgi podatkowe, dotacje oraz pomoc w uzyskaniu pozwoleń. Takie wsparcie może znacząco obniżyć koszty operacyjne i ułatwić rozwój biznesu.
Dobrym przykładem jest tu Polska Strefa Inwestycji, która realnie wspiera polskich i zagranicznych inwestorów. Co ważne, nie tylko dużych! W ramach zachęt, inwestor może spodziewać się między innymi zwolnień z podatku dochodowego.